ROK

./i/slide20.jpg ./i/slide15.jpg ./i/slide_23.jpg ./i/slide_27.jpg ./i/slide04.jpg

,,Tacy Sami” wystąpili na Festiwalu ,,Mode H 2017”

Prawie 4000 osób wzięło udział w dwóch spektaklach Mode H 28 listopada 2017 roku w Tours, we Francji. Polskę reprezentowała grupa taneczna Tacy Sami z Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży.
Jak w każdej edycji Mode H, tak i tym razem duża sala centrum kongresowego w Vinci była pełna. Rozpoczęty piętnaście lat temu projekt był początkowo pokazem mody przystosowanym do niepełnosprawności. Spektakl przekształcił się o formy choreograficzne, ale zawsze związane z tematem wyłączenia i różnic. Dziewięć grup z siedmiu krajów, w tym z Łotwy, Portugalii, Polski, Hiszpanii, Francji z Tours i Bordeaux, zaprezentowało choreograficzne show zakończone znakomitym finałem wyreżyserowanym przez artystę Nello.

 

Francuskie Centrum Mutualite Francaise, kontynuuje wydarzenie Mode H, aby przyczynić się do promowania dostępu do kultury, integracji, socjalizacji, poprawy wizerunku i poczucia własnej wartości osób niepełnosprawnych, ale także zmienić opinię publiczną, a tym samym uświadomić, że osoba niepełnosprawna jest pełnoprawnym obywatelem.
W tym roku tematem spektaklu choreograficznego było ,,Zaproszenie do podróży". Na scenie wystąpiło około 150 tancerzy pełno i niepełnosprawnych. Grupa Tacy Sami, licząca 11 osób zabrała widzów do Meksyku prezentując „Meksykańską balladę”. Układ w choreografii Justyny Wawrzyniak prezentowali: Paulina Bąkowska, Magdalena Krynicka, Żaklina Olchowik, Agnieszka Żemek-Pawczyńska, Zbigniew Brzeziński, Przemek Detkiewicz, Wojtek Krajewski, Michał Olchowik, Wiktor Pawczyński, Paweł Spaliński. Występ naszych tancerzy przyjęty był entuzjastycznie, a finał spektaklu wzruszający. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić przepiękne miasto, jakim jest Tours, brali również udział w spontanicznych tańcach na jego ulicach, przyczyniających się do pełnej integracji osób sprawnych i niepełnosprawnych.

Wyjazdy naszej grupy od początku odbywają się dzięki finansowaniu i współpracy Starostwa Powiatowego w Łomży z organizacją „Mutualite Francaise”. Wykonawcy składają serdeczne podziękowania za możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu Zarządowi Województwa Podlaskiego, pracownikom Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, a także Urzędowi Miejskiemu w Łomży.
Szczególe podziękowania składamy Pani Staroście Elżbiecie Parzych i Panu Staroście Lechowi Szabłowskiemu i pracownikom Starostwa Powiatowego w Łomży, za wieloletnią pomoc i życzliwość, bez których nasze uczestnictwo w tej wspaniałej imprezie nie byłoby możliwe.

Zdjęcie ROK Łomża, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, www.Info-Tours.fr.

2017-12-01 09:58 Opublikował: Administrator

Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży - Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego


ul. Małachowskiego 4
tel. 86 219 01 11, 86 219 02 00
E-mail:rok@4lomza.pl
Numer konta ROK w Łomży
Hexa Bank Spółdzielczy w Piątnicy
55 8762 0009 0003 3095 2000 0010