ROK

./i/slide26.jpg ./i/slide_34.jpg ./i/slide_22.jpg ./i/slide27.jpg ./i/slide_28.jpg

,,Tacy Sami” wystąpili na Festiwalu ,,Mode H 2017”

Prawie 4000 osób wzięło udział w dwóch spektaklach Mode H 28 listopada 2017 roku w Tours, we Francji. Polskę reprezentowała grupa taneczna Tacy Sami z Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży.
Jak w każdej edycji Mode H, tak i tym razem duża sala centrum kongresowego w Vinci była pełna. Rozpoczęty piętnaście lat temu projekt był początkowo pokazem mody przystosowanym do niepełnosprawności. Spektakl przekształcił się o formy choreograficzne, ale zawsze związane z tematem wyłączenia i różnic. Dziewięć grup z siedmiu krajów, w tym z Łotwy, Portugalii, Polski, Hiszpanii, Francji z Tours i Bordeaux, zaprezentowało choreograficzne show zakończone znakomitym finałem wyreżyserowanym przez artystę Nello.

 

Francuskie Centrum Mutualite Francaise, kontynuuje wydarzenie Mode H, aby przyczynić się do promowania dostępu do kultury, integracji, socjalizacji, poprawy wizerunku i poczucia własnej wartości osób niepełnosprawnych, ale także zmienić opinię publiczną, a tym samym uświadomić, że osoba niepełnosprawna jest pełnoprawnym obywatelem.
W tym roku tematem spektaklu choreograficznego było ,,Zaproszenie do podróży". Na scenie wystąpiło około 150 tancerzy pełno i niepełnosprawnych. Grupa Tacy Sami, licząca 11 osób zabrała widzów do Meksyku prezentując „Meksykańską balladę”. Układ w choreografii Justyny Wawrzyniak prezentowali: Paulina Bąkowska, Magdalena Krynicka, Żaklina Olchowik, Agnieszka Żemek-Pawczyńska, Zbigniew Brzeziński, Przemek Detkiewicz, Wojtek Krajewski, Michał Olchowik, Wiktor Pawczyński, Paweł Spaliński. Występ naszych tancerzy przyjęty był entuzjastycznie, a finał spektaklu wzruszający. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić przepiękne miasto, jakim jest Tours, brali również udział w spontanicznych tańcach na jego ulicach, przyczyniających się do pełnej integracji osób sprawnych i niepełnosprawnych.

Wyjazdy naszej grupy od początku odbywają się dzięki finansowaniu i współpracy Starostwa Powiatowego w Łomży z organizacją „Mutualite Francaise”. Wykonawcy składają serdeczne podziękowania za możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu Zarządowi Województwa Podlaskiego, pracownikom Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, a także Urzędowi Miejskiemu w Łomży.
Szczególe podziękowania składamy Pani Staroście Elżbiecie Parzych i Panu Staroście Lechowi Szabłowskiemu i pracownikom Starostwa Powiatowego w Łomży, za wieloletnią pomoc i życzliwość, bez których nasze uczestnictwo w tej wspaniałej imprezie nie byłoby możliwe.

Zdjęcie ROK Łomża, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, www.Info-Tours.fr.

2017-12-01 09:58 Opublikował: Administrator

„Tacy Sami” pojadą do Francji

Łomżyńscy tancerze z integracyjnej grupy Tacy Sami przygotowują się do ponownego udziału w międzynarodowym festiwalu Mode H we Francji. Są jedynym zespołem z Polski uczestniczącym w tej imprezie, na której tym razem zaprezentują tańce meksykańskie. Podczas przygotowań odwiedził ich Nello – De Ascensao Dente Manuel, główny choreograf festiwalu.
– Mode H pomaga sprawnym i niepełnosprawnym integrować się, przezwyciężyć ich izolację i pozwala im normalnie żyć – podkreśla Nello, komplementując łomżyńskich tancerzy.
– Jesteśmy na etapie tworzenia choreografii do naszego programu – dodaje instruktor i choreograf grupy Justyna Wawrzyniak. – Liczymy, że Nello nam w tym pomoże i udzieli nam wskazówek!

Mode H to festiwal odbywający się od 2005 roku w Tours. Jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na problem niepełnosprawności oraz pełna integracja między takimi osobami, a sprawnymi w pełni. Dzięki inicjatywie powiatu łomżyńskiego grupa Tacy Sami z Regionalnego Ośrodka Kultury występowała w Tours już trzy razy, a w listopadzie pojedzie tam już po raz czwarty. 
Wcześniejsze programy: „Król Słońce” sprzed siedmiu lat z choreografią Justyny Wawrzyniak, 
„Gorączka sobotniej nocy” z roku 2011 z układami autorstwa Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej i „Country” sprzed dwóch lat, ponownie w opracowaniu Justyny Wawrzyniak, cieszyły się sporym powodzeniem, a występy Takich Samych zostały też docenione przez organizatorów.
– Wszyscy dają z siebie podczas festiwalu maksimum, zarówno pod względem fizycznym, jak i uczuciowym – mówi o występach łomżyńskich tancerzy Nello. – I to jest najważniejsze, że ta integracja z publicznością jest tak niesamowita, kiedy np. na koncercie finałowym dwa tysiące ludzi wstaje i daje owacje ludziom, którzy dokonują rzeczy, wydawałoby się dla nich niemożliwych!
12-osobowa grupa tancerzy, w tym kilkoro na wózkach i z innymi formami niepełnosprawności, przygotowuje już swój występ, próbując połączyć cztery piosenki w zwartej, ośmiominutowej formie efektownego pokazu.
– Temat całego spektaklu jest zawsze narzucony odgórnie – mówi Justyna Wawrzyniak. – W tym roku nazwa programu brzmi „Once Upon A Time...” i będzie on zawierać muzykę z obu kontynentów amerykańskich, a my wybraliśmy sobie Meksyk. Sięgniemy więc do tradycyjnej muzyki meksykańskiej, a skończymy na nowoczesnej. 
Tacy Sami będą tańczyć między innymi do ludowej pieśni „Cielito Lindo”, w Polsce znanej od lat okupacji jako „Teraz jest wojna” i słynnego evergreenu „Bésame mucho”, ale czy pojadą do Francji oraz czy będą mieli w czym wystąpić, okaże się niebawem. 
– Koszty tego wyjazdu są wysokie – nie kryje dyrektor ROK Jarosław Cholewicki. – Możemy liczyć na wsparcie ze strony starostwa, miasta czy urzędu marszałkowskiego, ale występuję też z apelem, aby ludzie dobrej woli zgłaszali się do nas, bo cele są bardzo szczytne!
– Bardzo ważne są tu też kostiumy, a budżet jest ograniczony – dodaje Justyna Wawrzyniak. – Coś sobie uszyjemy, ale jeśli ktoś ma w domu meksykański kapelusz sombrero i mógłby go nam na ten wyjazd wypożyczyć, to będziemy bardzo wdzięczni!

Wojciech Chamryk
www.4lomza.pl

2017-07-14 12:11 Opublikował: Administrator

Grupa Taneczna ,,Tacy Sami

„Tacy Sami” - grupa powstała w 2010 roku w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży z inicjatywy Starostwa Powiatu Łomżyńskiego. Motorem do działania było zaproszenie do międzynarodowego projektu MODE H, który od kilku lat odbywa się w mieście Tours we Francji. Projekt zakłada wymianę doświadczeń, poznanie warunków życia osób niepełnosprawnych. Głównym jego celem jest jednak integracja środowiska osób niepełnosprawnych z osobami pełnosprawnymi poprzez sztukę oraz zmianę świadomości obu środowisk w zakresie wzajemnego zrozumienia i akceptacji.Zadaniem grup uczestniczących w projekcie jest przygotowanie kilkunastominutowych spektakli taneczno – muzycznych, które są prezentowane podczas gali finałowej we Francji. Zespoły z różnych krajów Europy skupiające osoby niepełnosprawne ruchowo, poruszające się na wózkach i osoby w pełni zdrowe tworzą wspólnie przepiękne i wzruszające widowisko, które w każdym roku ma inny temat przewodni. Pierwszym tematem, z którym się zmierzyliśmy to musicale. Nam przypadł „Król słońce”. W kolejnym roku porwały nas dyskotekowe rytmy „Gorączki sobotniej nocy”, a w 2015 roku tańczyliśmy przy muzyce country w myśl tematu „Muzyka taneczna całego świata”. Kilka spektakli, które prezentują poszczególne kraje oglądają tysiące widzów. Nasze występy są bardzo pozytywnie i entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność. Na nas ogromne wrażenie robi przepiękna sala widowiskowa, profesjonalne oświetlenie i sztab makijażystów. Nasze przedstawienia prezentujemy również na łomżyńskich scenach dla rodzimej publiczności. Obecnie grupę „Tacy Sami” tworzy czternaście osób, osoby niepełnosprawne ruchowo, tancerze i muzycy. Spotykamy się na zajęciach tanecznych w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży.

2016-01-14 11:51 Opublikował: Administrator

Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży - Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego

ul. Małachowskiego 4, tel. 86 219 01 11, 86 219 02 00
E-mail:rok@4lomza.pl

Ogólny numer konta ROK Łomża
Hexa Bank Spółdzielczy w Piątnicy 55 8762 0009 0003 3095 2000 0010

Wpłaty ZAJĘCIA GRY NA INSTRUMENCIE
Hexa Bank Spółdzielczy w Piątnicy 55 8762 0009 0003 3095 2000 0010

Numer konta wpłaty ZAJĘCIA WOKALNE
Hexa Bank Spółdzielczy w Piątnicy
29 8762 0009 0003 3095 2000 0090

Numer konta wpłaty ZAJĘCIA ZPiT ŁOMŻA i ZAJĘCIA BALETU
Hexa Bank Spółdzielczy w Piątnicy 50 8762 0009 0003 3095 2000 0100

Numer konta wpłaty ZAJĘCIA PLASTYCZNE
Hexa Bank Spółdzielczy w Piątnicy 71 8762 0009 0003 3095 2000 0110