ROK

./i/slide20.jpg ./i/slide_21.jpg ./i/slide_20.jpg ./i/slide_29.jpg ./i/slide_16.jpg

Świąteczna niedziela w ROKu - Mikołajkowe Targi Artystyczne 2013

Tradycyjne Mikołajkowe Targi Artystyczne przyciągnęły do Regionalnego Ośrodka Kultury wielu artystów ludowych i twórców amatorów oraz prawdziwe tłumy kupujących. Mieszkańcy Łomży i okolic poszukiwali tu oryginalnych prezentów świątecznych i różnego rodzaju ozdób. Targom już po raz trzeci towarzyszył festiwal piosenki świątecznej „Gwiazdkowe nutki”, wręczono także nagrody zwycięzcom powiatowego konkursu plastycznego „Łomżyńskie tradycje Bożonarodzeniowe”.

– Pokazujemy w jakim kierunku iść, żeby ograniczyć wszechobecną chałturę i zalew tandety! – podkreśla Jarosław Cholewicki, dyrektor ROK. – Bo lepszego prezentu pod choinką jak rękodzieło czy sztuka ludowa nie można sobie wymarzyć!
Zainteresowanie targami było tak duże, że pierwsi reflektujący na kupienie artystycznego rękodzieła pojawili się w Regionalnym Ośrodku Kultury… już w sobotę, czyli w przeddzień imprezy. Targi rozpoczęły się jednak w niedzielę o godzinie 11. 
– Wszystkich wystawców jest 40. – podaje Zofia Kuczyńska z ROK. –  Przyjechali do nas z Grajewa, Ostrowi Mazowieckiej, Nowogrodu, Miastkowa, Korycina, Sierzput, Kolna, Legionowa, Marianowa, Trzciannego i Moniek. Są też oczywiście twórcy z Łomży!
Wśród licznych stoisk twórców indywidualnych wyróżniały się bogactwem oferty: Warsztatu Terapii Zajęciowej z Marianowa, Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich „Judyta” z Miastkowa i Ostrowskiego Stowarzyszenia „Razem Więcej” z Ostrowi Mazowieckiej, które po raz pierwszy wzięło udział w targach. Równie efektownie zaprezentowali się twórcy i artyści indywidualni, dlatego można tu było kupić praktycznie wszystko: świąteczne ozdoby w wielkim wyborze, wyroby z papieru, zabawki, artystyczne drobiazgi, rzeźby, ceramikę, szkło, biżuterię czy ozdoby ze skóry. Były też korycińskie sery, wędliny, pieczywo oraz świąteczne, dekorowane pierniki, równie chętnie kupowane przez odwiedzających targi.
W ich trakcie odbyły się także dwie imprezy towarzyszące. Najpierw wręczono nagrody  laureatom konkursu „Łomżyńskie tradycje Bożonarodzeniowe”. Spośród 190 prac jury nagrodziło i wyróżniło 19. uczestników, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu łomżyńskiego. 
– Ocena prac była głównie merytoryczna, patrzyliśmy też na zgodność z tematyką konkursu i ich estetykę – mówi Andrzej Żmuda z ROK. – I okazało się, że nagrody otrzymały dzieci z całego powiatu. Bardzo nas to cieszy, bo udało się odkryć nowe talenty plastyczne!
Równie dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs piosenki świątecznej, w którym wzięło udział 77. uczestników, startujących w czterech kategoriach wiekowych: przedszkolnej, szkół podstawowych I – III i IV – VI oraz szkół gimnazjalnych i średnich. 
– Mamy tu trzy różne działania, wszystkie związane ze zbliżającymi się świętami – ocenia Jarosław Cholewicki. – Festiwal piosenki świątecznej „Gwiazdkowe nutki” przyciąga dzieci i młodzież, przychodzą też ich rodzice i dziadkowie, co wprowadza taki świąteczny nastrój. Mieliśmy też rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, gdzie zdobywcom pierwszych miejsc wydaliśmy kartki pocztowe, które będą mogli wysłać z życzeniami. Na targach było zaś rękodzieło, o które musimy dbać i nie dopuszczamy tutaj chińskiej tandety. Nie uświadczymy tu przedmiotów produkowanych masowo, bo Regionalny Ośrodek Kultury wspiera osoby zajmujące się autorską twórczością rękodzielniczą oraz sztuką amatorską i ludową!

Wojciech Chamryk
www.4lomza.pl

2013-12-10 13:03 Opublikował: Administrator

Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży - Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego


ul. Małachowskiego 4
tel. 086 219 01 11, 86 219 02 00
fax. 086 219 01 11 E-mail:rok@4lomza.pl
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin