Podczas wydarzenia Zimny drań atmosferę liryki, radości, humoru, wraz z Dariuszem Wójcikiem – basem, głównym wykonawcą widowiska, który za szczególne zasługi w popularyzowaniu twórczości okresu 20-lecia międzywojennego odznaczony został honorowym wyróżnieniem Złoty Liść Retro 2013 – współtworzyć będą: Joanna Nawrot – sopran,
Jacek Szymański – tenor [Złoty Liść Retro 2020],
Trio BODO w składzie:
Rafał Lewandowski – fortepian [Złoty Liść Retro 2016],
Katarzyna Rogalska – skrzypce,
Andrzej Wojciechowski – klarnet
oraz orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
pod dyrekcją Jarosława Praszczałka
oraz tancerze Studia Tańca Towarzyskiego TWIST w Białymstoku.
W programie widowiska znajdą się szlagierowe piosenki autorstwa polskich tekściarzy i kompozytorów pochodzenia żydowskiego, m.in. Golda, Karasińskiego, Petersburskiego, Warsa, Tuwima, Schlechtera, Własta, które z początkiem lat dwudziestych poprzedniego stulecia, powstawały jak przysłowiowe grzyby po deszczu, a wśród nich: Umówiłem się z nią na 9-tą, Dla Ciebie chcę być biała, Ach te baby, Tyle miłości, Ach śpij kochanie, Sex appeal, Tylko ty, Tylko z Tobą i dla Ciebie, Zimny drań, Miłość Ci wszystko wybaczy, Na pierwszy znak, Kiedy będziesz zakochany, To ostatnia niedziela, Za późno.
Jednym z najpopularniejszych wykonawców tych piosenek był Eugeniusz Bodo, największy idol Polski tamtych czasów, a zarazem jej wspaniały symbol. Supergwiazdor, jakiego wcześniej nie było. Jego beztroskie życie skończyło się tragicznie. Uznany przez władze radzieckie za element społecznie niebezpieczny, skazany został na 5 lat ciężkiego obozu.
7 października 1943 roku, z głodu i wycieńczenia, zmarł w sowieckim łagrze.
Obok piosenek wylansowanych przez Eugeniusza Bodo, w programie widowiska Zimny drań znajdą się przebojowe piosenki z repertuaru innych wspaniałych gwiazd międzywojnia, takich jak Hanka Ordonówna, Mieczysław Fogg, Zula Pogorzelska, Mira Zimińska-Sygietyńska, którzy podobnie jak Bodo występowali w znanych warszawskich kabaretach, m.in. w Qui Pro Quo i Morskim Oku.
Aranżerem wspomnianych utworów – na orkiestrę smyczkową i Trio BODO – jest Bogdan Szczepański – kontrabasista Orkiestry Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.
Zimny drań jest pięknym i wciąż żywym świadectwem tamtych czasów, kiedy po latach zniewolenia, jak Feniks z popiołów, narodziła się II Rzeczpospolita i dowodem na to, że Naród polski potrafił korzystać z wolności. Stworzył jeden z najpiękniejszych i najważniejszych okresów kulturalnego życia narodu - okres dwudziestolecia międzywojennego. Zimny drań to sentymentalne i żywiołowe widowisko z przebojowymi piosenkami lat 20. i 30. ubiegłego stulecia, przeplatane dialogami z filmów tamtych czasów, które bawi, wzrusza, a nawet porusza do łez. Ekspresja artystów ubogaca repertuar i nadaje mu lekkości, a melodyjne utwory na długo pozostają w pamięci słuchaczy.
PATRONAT HONOROWY:
JE. Ks. dr Janusz Stepnowski Biskup Łomżyński
Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki
Prezydent Miasta Łomża dr Mariusz Chrzanowski
Rektor Akademii Łomżyńskiej dr hab. Dariusz Surowik, prof. AŁ
DOFINANSOWANIE:
Programu Patriotyzm Jutra
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra
Województwo Podlaskie
Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego
Miasta Łomża
Zadanie publiczne finansowane ze środków budżetu Miasta Łomża
Juszczak Development Krzysztof Jaszczuk
ORGANIZATOR:
Teatr Otwarty w Gdańsku – Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Otwartego
WSPÓŁORGANIZATOR:
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
PARTNERZY:
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży
Drukarnia Kamil Borkowski w Łomży
PATRONAT MEDIALNY
TVP Kultura
TVP Białystok
Polskie Radio Białystok
Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC
Gazeta Współczesna
Słowo Żydowskie
Grupa Medialna Narew
Radio Nadzieja
Portal informacyjne Bia24.pl
Portal 4lomza.pl