ROK

./i/slide26.jpg ./i/slide_25.jpg ./i/slide_11.jpg ./i/slide_32.jpg ./i/slide_22.jpg

Galeria łomżyńskich i festiwalowych talentów

Koncert łączący światy muzyki klasycznej i popularnej przygotowali dla publiczności wykonawcy XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. W Galerii Veneda operowe arie i religijne pieśni zaśpiewali więc Jacek Szymański i Dariusz Wójcik, a Chopina zagrał pianista Piotr Łukaszczyk. Nie zabrakło też występów utalentowanych wychowanków Studia Wokalnego ROK oraz ich pedagogów, wokalistki Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej i pianisty Grzegorza Sekmistrza. Są oni również autorami i wykonawcami piosenki o Regionalnym Ośrodku Kultury, która w sobotę miała swą nieoficjalną premierę.

Festiwalowe koncerty talentów odbywają się w galerii od pięciu lat, od początku z udziałem Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej i Grzegorza Sekmistrza, a drugi rok z rzędu również z młodymi wokalistami, ćwiczącymi  na co dzień w Regionalnym Ośrodku Kultury w kilku grupach wiekowych: od kilkuletnich dzieci do gimnazjalistów i pełnoletnich już licealistów.  
– Jak wskazuje sama nazwa tego wydarzenia jest to galeria talentów, a szczególnie trzeba promować tych najmłodszych, którzy dopiero wkraczają w świat muzyki i sztuki – mówi Agnieszka Żemek-Pawczyńska. – Niestety moi podopieczni prezentują się w trochę okrojonej wersji, bo mamy wakacje, więc każdy gdzieś wyjeżdża, ale część jest na miejscu, starają się i reprezentują ROK. 
Mimo tego, że podczas sobotnich występów zabrakło filarów grupy, Pauliny Porowskiej i Damiana Śliwińskiego, to godnie zastąpili ich koleżanki i koledzy. Najmłodsze dziewczynki z werwą zaśpiewały aż trzy piosenki, występowały niewiele starsze, jak np. Maja Niksa czy też najbardziej doświadczeni, z licznymi osiągnięciami na koncie: kolejny po Paulinie Porowskiej absolwent Studia ROK i tegoroczny maturzysta Patryk Śliwiński, Mateusz Niksa, Laura Narolewska, Izabela Modzelewska, Alicja Kopczewska i Wiktoria Perzanowska. 
– Myślę, że chyba ja pierwszy tego dokonałem, że przed kilkunastu laty zacząłem integrować różne środowiska – mówi twórca i dyrektor artystyczny festiwalu Drozdowo-Łomża Jacek Szymański. 
– Nie ograniczałem się tylko do zapraszania artystów z kraju czy zza granicy, na naszych scenach występowali też artyści z Łomży i całego powiatu, nawet w tych wielkich operach występowały wszystkie łomżyńskie chóry czy tutejsi statyści, a teraz tak uzdolniona młodzież!
Kilkakrotnie została też odtworzona wersja demo piosenki o roboczym tytule To jest ten czas, ROK zaprasza was z tekstem Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej i muzyką Grzegorza Sekmistrza, która po wakacjach doczeka się studyjnego dopracowania i scenicznej premiery. 
– Oficjalną premierę tej piosenki planujemy na wrzesień, bo ta wersja dziś prezentowana to  na razie taki zarys – zapowiada  Agnieszka Żemek-Pawczyńska, dodając, że będzie można w niej usłyszeć również młodych wokalistów Studia Wokalnego ROK.
Duet Żemek-Pawczyńska/ Sekmistrz potwierdził też swą klasę wykonaniem unieśmiertelnionego przez Franka Sinatrę standardu Fly Me To The Moon. Sinatrę śpiewał też Dariusz Wójcik, który sięgnął po polską wersję słynnego Strangers In The Night, ale obaj śpiewacy wykonali poza tą piosenką same klasyczne utwory: w duecie Ave Maria Mozarta, a Jacek Szymański solo arię Mistera X z operetki Księżniczka cyrkówka Imre Kálmána. Wykonaniem Walca cis-moll op. 64 nr 2  Chopina popisał się też pianista Piotr Łukaszczyk, chociaż akurat przy tej kompozycji galeryjny gwar i hałasy bardzo dawały się we znaki. 
– Z Regionalnym Ośrodkiem Kultury jesteśmy zaprzyjaźnieni nie tylko pod względem organizacyjnym czy logistycznym, ale również artystycznym – podkreśla Jacek Szymański. - Jego artyści reprezentują naprawdę bardzo wysoki poziom, czego wielokrotnie doświadczała publiczność festiwalowej gali. Dziś prezentowali się doskonały pianista Grzegorz Sekmistrz i świetna wokalistka Agnieszka Żemek-Pawczyńska, którzy nie dość, że sami tak występują, to jeszcze kształcą i wychowują następne pokolenia, przyszłych artystów, których też z ogromną przyjemnością można tu było dzisiaj posłuchać!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk
www.4lomza.pl

2018-07-02 12:39 Opublikował: Administrator

Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży - Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego


ul. Małachowskiego 4
tel. 086 219 01 11, 86 219 02 00
fax. 086 219 01 11 E-mail:rok@4lomza.pl
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin