ROK

./i/slide_29.jpg ./i/slide26.jpg ./i/slide18.jpg ./i/slide_22.jpg ./i/slide_28.jpg

Kurpiowskie tradycje na scenie

Doroczny Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych odbył się w niedzielę w Zbójnej. Jego głównym celem jest wyłonienie wykonawców do udziału w czerwcowym Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie, ale równie istotne dla organizatorów jest kultywowanie i popularyzacja tradycji folkloru kurpiowskiego, szczególnie wśród najmłodszego pokolenia. Nikogo nie dziwił więc widok występującej wspólnie na scenie młodzieży i osób starszych, gdzie nierzadko różnica wieku wynosiła nawet ponad 50 lat.
– Cieszy to, że widzimy małe dzieci obok doświadczonych, starszych wykonawców, bo to oznacza, że kurpiowskie tradycje nie zaginą! – podkreśla Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży.

Organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Zbójnej i Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych to jedna z największych imprez folklorystycznych w regionie. W tegorocznej edycji wystąpiło ponad 150 gawędziarzy, śpiewaków, instrumentalistów i tancerzy z terenu dawnego województwa łomżyńskiego, zarówno solistów, jak i skupionych w kilkunastu zespołach i kapelach. Było wśród nich wielu reprezentantów najmłodszego pokolenia, od kilkuletnich dzieci do nastolatków, bardzo chętnie muzykujących i podtrzymujących tym samym przy życiu dawne tradycje. 
– Mój nauczyciel pan Jan Kania zasugerował, że mogę spróbować grać na harmonii pedałowej i stopniowo bardzo mnie to wciągnęło! – mówi Karol Sadłowski z Turośli. 
– Granie spodobało mi się dlatego, że od małego dziecka lubiłem muzykę kurpiowską, bo jest taka skoczna – dodaje Dawid Ciecierski. – Początkowo jednak odmówiłem udziału w kursie harmonii pedałowej, ale pojechałem i później zacząłem się w to bardziej zagłębiać i odkryłem swoją pasję!
– To był zespół folklorystyczny przy Gminnym Ośrodku Kultury w Turośli – dodaje jego dyrektor Iwona Potaś. – Przychodzili tam tańczyć i śpiewać, ale pan Janek postanowił sprawdzić jak poradzą sobie z instrumentem i tak stworzyliśmy kurpiowski zespół młodzieżowy, co zawsze było moim marzeniem i tak grają już od dwóch lat!
Połączenie pasji z wytrwałością i ciężką pracą zaowocowało już sukcesami nawet na skalę ogólnopolską, bowiem Dawid Ciecierski i Wojciech Musiak zakwalifikowali się do konkursu „Duży-Mały” podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym jako jedyni reprezentanci województwa podlaskiego. Sukcesy odnoszą też śpiewające, a wcześniej i tańczące siostry Lemańskie ze Zbójnej, również wykonujące tradycyjny repertuar.
– Byłyśmy zestresowane, ale wszystko poszło dobrze – mówi Ewa Lemańska, występująca wraz z siostrą Małgorzatą w kategorii śpiewaczek-solistek. – W tym roku same przygotowywałyśmy się do występu i wybierałyśmy repertuar, sięgając po piosenki, które już tu śpiewałyśmy kilka lat temu – takie, które najbardziej przypadły nam do gustu. 
Występom młodych wykonawców z sympatią i rozrzewnieniem przyglądali się starsi muzycy i śpiewacy, z kolei młodzież miała niepowtarzalną okazję wysłuchania np. wirtuozów harmonii pedałowej Eugeniusza Piaścika z Dębnik i Jana Kani z Lipnik czy harmonisty Michała Olchowika z Łomży oraz zespołów śpiewaczych.
– Bardzo podoba mi się to, że występuje tu tyle dzieci i młodzieży, że kultywują nasze tradycje, uczą się folkloru, tańczą i śpiewają! – mówi 79-letni Mirosław Uszyński z miejscowości Miodusy Wielkie, grający na harmonii od 64 lat. – Zawsze lubiłem muzykę i teraz gram w domu kultury w Zambrowie w integracyjnym zespole folklorystycznym Szansa.
– Najbardziej cieszy mnie to, że młodzi ludzie są tak zadowoleni z tego, co robią: kiedy ubiorą się w strój ludowy uśmiechają się, czyli bawią się tym, co robią – dodaje wójt gminy Zbójna Zenon Białobrzeski. – I to jest bardzo budujące, bo dzięki temu kultura kurpiowska zostanie nam na dużo dłużej niż tylko na dzisiaj, bo jest co chronić, a dzieci garną się do tego!
Najlepsi wykonawcy przeglądu zakwalifikowali się do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie 19 czerwca, a poza atrakcjami muzycznymi uczestnicy imprezy mogli też nabyć artystyczne rękodzieło podczas kiermaszu twórczości ludowej.
– Zbójna jest miejscem niezwykle urokliwym, a do tego świetnie nam się współpracuje z Urzędem Gminy i Gminnym Ośrodkiem Kultury – podkreśla dyr. Jarosław Cholewicki. – Wspomagają nas też: Wojewódzki Ośrodek Kultury w Białymstoku, który przekazał dwa tysiące złotych na nagrody, Starostwo Powiatowe w Łomży oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Staramy się kultywować i popularyzować folklor i mogę mieć tylko nadzieję, że wszelkie władze samorządowe będą te działania wspierały, tak jak powiat łomżyński!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marek Maliszewski, Elżbieta Piasecka-Chamryk
www.4lomza.pl

2016-05-16 11:15 Opublikował: Administrator

Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży - Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego


ul. Małachowskiego 4
tel. 086 219 01 11, 86 219 02 00
fax. 086 219 01 11 E-mail:rok@4lomza.pl
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin