ROK

./i/slide_29.jpg ./i/slide_22.jpg ./i/slide15.jpg ./i/slide_11.jpg ./i/slide_26.jpg

Kalendarium ROKu - listopad

Różne były koleje, różne też nazwy. Powstał w 1953 r. jako Powiatowy Dom Kultury, od 1976 roku przekształcony w Wojewódzki Dom Kultury, od 1992 roku funkcjonujący pod nazwą Regionalny Ośrodek Kultury. Rok 2013 jest dla naszej instytucji kultury rokiem szczególnym. Będziemy świętować jubileusz 60 lecia. Chcemy w trakcie całego 2013 roku przypomnieć archiwalne wydarzenia jakie nasza instytucja organizowała lub współorganizowała w ciągu 60 lat swojej działalności.

04.11.2009
Grupa dziecięca i młodzieżowa Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża” gościły w zamku koszęcińskim- siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Członkowie ZPiT „Łomża” uczestniczyli w warsztatach tanecznych prowadzonych przez pracowników ZPiT „Śląsk”. Nad doskonaleniem poszczególnych elementów tańców narodowych czuwał choreograf i wieloletni tancerz „Śląska”- Jarosław Świątek.

10.11.1993
Wystąpiła Edyta Geppert. Artystka śpiewa nie tylko spokojne i nastrojowe piosenki, jest wszechstronna - mierzy się także z piosenką dramatyczną, refleksyjną, liryczną i kabaretową. Jej twórczość klasyfikowana jest najczęściej jako piosenka poetycka lub poezja śpiewana, choć artystka tych klasyfikacji nie lubi. Jej odpowiedzią na próby "zaszufladkowania" jest to, że jest piosenkarką, która śpiewa piosenki. Preferuje własny recital jako najlepszą formę kontaktu z publicznością. W swojej działalności artystycznej dała ok. 3 tys. recitali na żywo. Każdy recital, to misternie przygotowany spektakl. W ostatnich latach na recitale artystki składają się utwory pochodzące z wszystkich albumów, a także utwory nigdy niewydane, jak również największe, znane przeboje.

 
13.11.2009
Wystąpił zespół ,,Cree''. Cree to zespół założony przez Sebastiana, syna legendarnego wokalisty Dżemu, Ryszarda Riedla. Oczywiste więc jest, że w sensie muzycznym syn podąża drogą wyznaczoną przez ojca. Cree gra blues rocka – właściwie zachowawczego, bo klasycznego, ale w swoim charakterystycznym stylu i niepowtarzalnej interpretacji.

 
14.11.1992
Zespołu Pieśni i Tańca ,,Łomża'' świętował jubileusz 15 lecie istnienia.

 
14.11.2005
Odbył się koncert Zespołu Pieśni i Tańca ,,Łomża'' pt. ,,Witaj Babie Lato''.

16.11.1980
Odbył się II Wojewódzki Przegląd Zespołów Tanecznych i Pieśni i Tańca.

16.11.2007
Wystąpił Kabaret Koń Polski. Koń Polski – polski kabaret satyryczno-polityczny, założony w 1985 roku z inicjatywy Leszka Malinowskiego. Kabaret powstał w środowisku akademickim Wyższej Szkoły Inżynierskiej (obecnej Politechniki Koszalińskiej).

Kabaret współtworzył też seriale TVP Badziewiakowie i Skarb sekretarza (oraz jego pełnometrażowej wersji Jest sprawa...). Jest także gospodarzem kabaretonów w Koszalinie oraz programów TVP z cyklu Fabryka śmiechu.

 
23.11.1992
Wystąpiła Martyna Jakubowicz, polska wokalistka, gitarzystka i kompozytorka tworząca muzykę z pogranicza bluesa, rocka i amerykańskiego folku.

 
24.11.2006
Wystąpił Kabaret Hrabi. Zespół Hrabi tworzy dwoje aktorów byłego kabaretu Potem (Dariusz Kamys i Joanna Kołaczkowska), Łukasz Pietsch (pianista) oraz Tomasz Majer, który jesienią 2003 zastąpił Krzysztofa Szubzdę (w Hrabi od początku do lipca 2003).

 
26.11.1969
Wystąpił zespół Czerwone Gitary. Legendarny zespół wystąpił w najlepszym składzie z Krzysztofem Klenczonem i Sewerynem Krajewskim.

 
28.11.1969
Wystąpiła Magdalena Samozwaniec. Wnuczka Juliusza Kossaka, córka Wojciecha Kossaka, siostra Jerzego Kossaka oraz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, o której napisała książkę ,,Zalotnica niebieska'' i z którą tworzyła przez całe życie intelektualno-emocjonalny duet. Stryjeczna siostra Zofii Kossak-Szczuckiej. Debiutowała satyryczną parodią ,,Trędowatej'' pod tytułem ,,Na ustach grzechu''. Autorka zbeletryzowanych wspomnień barwnie opisujących rzeczywistość dwudziestolecia międzywojennego ,,Maria i Magdalena''.

 

30.11.1980
Odbył się Przegląd Młodzieżowych Zespołów Muzycznych i Wokalno-Muzycznych oraz Solistów.

 
30.11.2005
Odbył się koncert pt. ,,Broadway, Broadway''. Na koncert złożyły się ,,wiecznie zielone" przeboje światowej muzyki rozrywkowej w interpretacji znanych solistów Teatru Wielkiego w Łodzi. Dorota Wójcik, Agnieszka Makówka i Rafał Songan zaśpiewali między innymi ,,Hello, Dolly!" i ,,What A Wonderful World", piosenki wylansowane przez Louisa Armstronga, kołysankę ,,Summertime" z opery Porgy i Bess George'a Gershwina, ,,Don’t Cry For Me, Argentina" i ,,Memory" z musicali ,,Evita" i ,,Cats" Andrew Lloyda Webbera, ,,Somewhere" i ,,Tonight" z ,,West Side Story" Leonarda Bernsteina, ,,New York, New York" ze znanego filmu Martina Scorsese, ,,Strangers In The Night" z repertuaru Franka Sinatry i piosenkę ,,Mona Lisa" z repertuaru Nat „King” Cole’a. Solistom towarzyszył ośmioosobowy zespół muzyki jazzowej Mawson Music Band. Wystąpili również tancerze Klubu Tańca Towarzyskiego AKAT.
30.11.2012
Wystąpił zespół Fade Out.

Zespół Fade Out powstał w 2008 roku w Olsztynie, tworzy go 5 młodych muzyków. Fade Out to muzyka w 100% instrumentalna i autorska. Muzykę zespołu trudno jest zamknąć w jednym konkretnym stylu, pojawiają się w niej jednak elementy jazzu, folku, rocka, funky czy popu.
Koncerty FO cechuje potężna dawka energii niesionej muzyką i stanowi pewnego rodzaju alternatywę dla muzycznego mainstream'u. W instrumentarium zespołu znajdziemy przede wszystkim skrzypce, które są na pierwszym planie, perkusję, gitarę basową, instrumenty klawiszowe oraz gitarę elektryczną.

 


Listopad 1999
Odbyła się uroczysta gala 60 lecia pracy Hanki Bielickiej. Hanka Bielicka to niezapomniana polska aktorka, artystka kabaretowa. W wieku 2,5 lat, zamieszkała w Łomży, gdzie skończyła gimnazjum żeńskie im. Marii Konopnickiej. Mieszkała w Łomży przez prawie cały okres dwudziestolecia międzywojennego, a przez całe życie była silnie związana z miastem i jego środowiskiem kulturalnym w szczególności z Regionalnym Ośrodkiem Kultury.

 
Listopad 1998
Wystąpił z recitalem Daniel Olbrychski, popularny polski aktor filmowy.

 

Listopad
Giełda Piosenki Dziecięcej organizowana jest przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży od 21 lat. W konkursie biorą udział dzieci i młodzież szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z terenu powiatu łomżyńskiego i miasta Łomża. Celem imprezy to konfrontacje wokalne dzieci i młodzieży utalentowanej, wrażliwej na piękno muzyki i śpiewu. Wyłonienie talentów i ich promocja. Budowanie doświadczeń w występach scenicznych uczestników.

Kategoria piosenki z tekstem w języku angielskim jest zachętą dla młodych ludzi do nauki poprawnej wymowy, akcentu i dykcji jak również rozumienia tekstu oraz właściwej interpretacji muzyczno – słownej.

 

 

 

 

2013-11-04 12:36 Opublikował: Administrator

Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży - Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego


ul. Małachowskiego 4
tel. 086 219 01 11, 86 219 02 00
fax. 086 219 01 11 E-mail:rok@4lomza.pl
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin