ROK

./i/slide_16.jpg ./i/slide_29.jpg ./i/slide28.jpg ./i/slide26.jpg ./i/slide20.jpg

Relacje z Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo Łomża 2012

XIX Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża 2012 zakończony:
Przez osiem dni mieszkańcy Łomży, Drozdowa, Jedwabnego, Tykocina, Nowogrodu, Zabiela, Śniadowa,Czyżewa , Białegostoku mieli okazję obejrzeć 16 koncertów festiwalowych. Były to bardzo pracowite dni zarówno dla artystów, Jacka Szymańskiego – dyrektora artystycznego Festiwalu jak również dla pracowników Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży.Chcę im bardzo podziękować za pełen profesjonalizm – zasłużyli na słowa najwyższego uznania.
Tysiące osób obecnych na koncertach, gorące, wręcz owacyjne przyjęcie występujących artystów są dla nas największym podziękowaniem i zachętą do organizacji następnych edycji festiwalu.Serdecznie dziękuję za okazaną pomoc przy współorganizacji tego największego wydarzenia kulturalnego w regionie wszystkim naszym artystom, współorganizatorom, sponsorom, oraz przedstwiecielom władz samorządowych, ,miasta ,powiatu województwa.To dzięki Państwa zaangażowaniu możliwe było zorganizowanie XIX Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża 2012. Do zobaczenia za rok.
Dyrektor                                   
Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży
Jarosław Cholewicki
Informacje o Festiwalu zagościły w wielu serwisach:
19. Festiwal "Muzyczne dni" Drozdowo - Łomża

Wydarzenia woj. podlaskie
Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży w dniach 7-15 lipca zorganizował na terenie podlasia po raz 19 Festiwal muzyki poważnej.  Przedstawienia festiwalowe odbywały się w dużych miastach i małych kościołach parafialnych. Gromadziły „wyrobioną” publiczność operową, jak i widzów spotykających się po raz pierwszy z taką sztuką.

foto m.kubel

Koncerty wokalno-organowe, słowno-muzyczne, artystyczne oprawy mszy świętych, spotkania z myzykologami, specjalne koncerty muzyki żydowskiej, romskiej, flamenco, recitale wokalne oraz jedno przedstawienie opery narodowej w IV aktach, czyli „Halka” Stanisława Moniuszki, to wszystko mogliśmy zobaczyć i posłuchać przez tydzień na pograniczu mazowsza i podlasia.
Podczas Festiwalu prezentowali się wspaniali wykonawcy zebrani przez Dyrektora artystycznego Festiwalu Jacka  Szymańskiego.
Tylko w jednym szczególnym przypadku wielcy wykonawcy scen operowych połączyli swoje siły z amatorskim chórem  szkolnym.

foto m.kubel

Starosta Szabłowski i J. Cortes

Podczas koncertu w dniu zakończenia Festiwalu w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Śniadowie, wspaniały tenor z wybrzeża – Łukasz Wroński zaśpiewał wspólnie z Chórem Szkoły Podstawowej w Śniadowie pod dyrekcją Iwony Gumińskiej-Kropiewnickiej. To wyjątkowe wykonanie spotkało się z owacyjnym przyjęciem publiczności.  Wspaniałym śpiewem szczególnie zachwyciła słuchaczy Elżbieta Małgorzata Mach – sopran. Muzykę organową w sposób mistrzowski prezentował Jacek Kotyński. Radością koncertu w niewielkiej gminnej miejscowości Śniadowo był występ wielkiej artystki Opery Narodowej Joanny Cortes – sopran.

Joanna Cortes i Łukasz Wroński

Między innymi koncertu wysłuchali: Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski z małżonką, Wójt Gminy Śniadowo Rafał Pstrągowski z małżonką, Jarek Kulesza – Przewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego. Dzięki parafianom ze Śniadowa oraz ich proboszczowi ks. Tomaszowi Wildze można było zobaczyć, jak gorące przyjęcie spotkało wykonawców i uczestników Festiwalu. Podczas wieczornej gali w pałacu w Drozdowie na zakończenie Festiwalu Jarosław Cholewicki – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży, zapraszał na XX jubileuszowy Festiwal w roku przyszłym.
Reportaż: Mariusz Kubeł


 
Wielką galą w drozdowskim pałacu zakończył się XIX Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża
Dodał: kulturałomża 2012-07-16 07:52


Gwiazda scen operowych Joanna Cortes najpierw solo zaśpiewała i odtańczyła ognistego czardasza, potem w duecie z Jackiem Szymańskim utrzymaną w rytmie flamenco nieśmiertelną pieśń „Bo w Barcelonie, gdy serce miłością zapłonie…”.

Publiczność długo biła brawo im oraz wszystkim występującym  przed nimi. Potem zaczęły się  przemówienia VIP-ów, pełne słów uznania, a nawet uwielbienia dla organizatorów i uczestników Festiwalu. Tak zakończył się w niedzielę wieczorem trwający prawie trzy godziny koncert „Wielka gala w pałacu”, wieńczący XIX Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża. W niedzielę przed publicznością wystąpiło prawie 30  wykonawców, znakomitych artystów opery i operetki, w tym gwiazdy pierwszej wielkości. Podczas całego Festiwalu, który w tym roku rozpoczął się 7 lipca nietypowo koncertem w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, w 14 koncertach i recitalach oraz przedstawieniu operowym („Halka” Stanisława Moniuszki) wystąpiło ponad 40 artystów. Rekordy festiwalowej popularności pobiła, jak co roku,  inscenizacja opery. „Halkę” Jacek Szymański wystawił w kościele Krzyża św. z wielkim rozmachem scenograficznym, a odtwarzający główne role  Ewelina Wociechowska i Marek  Szymański stworzyli niezapomniane kreacje.„Nie wiem, jak ja siebie przeskoczę na przyszłorocznym, XX Festiwalu”, skwitował pochwały za tegoroczną edycję dyrektor artystyczny Muzycznych Dni Jacek Szymański  przyznając, że co roku podnosi festiwalową poprzeczkę w górę, bo tylko w coraz wyższym poziomie artystycznym widzi sens organizowania Festiwalu. Możemy już teraz zdradzić, że w przyszłym roku Jacek Szymański  po raz trzeci wystawi operę  „Nabucco” Giuseppe Verdiego. „Będziemy mieli jubileusz, a ja na jubileusz zawsze wystawiam <Nabucco>”, żartuje.

Wielka gala na finał festiwalu Drozdowo – Łomża

Uroczysta wielka gala zakończyła 19. Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża. Koncert finałowy w parku drozdowskiego Muzeum Przyrody zgromadził niemal wszystkich festiwalowych artystów, którzy wykonali wielkie przeboje musicalowe, operetkowe oraz operowe arie.
– Festiwal był tak udany pod względem artystycznym, że sam nie wiem, co mam zrobić na kolejny, już dwudziesty, żeby nie zejść z tego poziomu! – mówi Jacek Szymański, dyrektor artystyczny i twórca festiwalu. – Wszystko zostało zrealizowane na najwyższym poziomie i było dopięte na ostatni guzik – jest to dla mnie spełnienie artystyczne i wielka satysfakcja!

Trwający ponad dwie godziny koncert okazał się wielkim sukcesem i został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność. Artystów oklaskiwało ponad 1000 osób, nie zważających na wiszącą w powietrzu burzę. Pogoda na szczęście dopisała do końca koncertu, co pozwoliło rozkoszować się zebranym arcydziełami operetkowymi i operowymi oraz popularnymi przebojami. Jak zwykle nie zawiedli festiwalowi ulubieńcy: Monika Fedyk – Klimaszewska, Grzegorz Piotr Kołodziej, Marek Szymański czy Dariusz Wójcik. Równie dobrze wypadły Małgorzata Trojanowska, Ewelina Wojciechowska oraz uświetniający galę goście z Korei: sopranistka YeYoung Sohn i baryton Jinwook Yeo. Obok klasyki zabrzmiały też światowe hity, w tym „Ninon” z repertuaru Jana Kiepury zaśpiewane przez Łukasza Wrońskiego oraz „My Way”, znane najbardziej z wykonania Franka Sinatry, w którego wcielił się Dariusz Wójcik. Finałem koncertu była porywająco zaśpiewana przez duet Joanna Cortes – Jacek Szymański „Bo w Barcelonie” – aria z operetki „Clivia” Nico Dostala.
– Publiczności jest coraz więcej i to cieszy – podkreśla Szymański. – Jesteśmy po to, żeby tę publiczność radować, wzruszać, każdego roku czymś zaskoczyć. Repertuar jest ogromny, ale bez względu na to czy jest to opera, muzyka klasyczna czy ludowa staramy się pokazywać jej piękno i uniwersalny charakter. Takim przykładem jest małżeństwo Kuźmiczów ze Lwowa.  Wykształceni muzycy, łączący zawód śpiewaka operowego z tożsamością narodową, wykonują rodzimy repertuar ludowy. W ten sposób nasz festiwal staje się takim kalejdoskopem różnorodnych  form muzycznych, bardzo atrakcyjnych dla słuchaczy.
– Największym walorem tego festiwalu jest to, że docieramy do małych miejscowości – dodaje Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. Finansowo bardzo nam pomógł w tym roku Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego – otrzymaliśmy 60 tysięcy złotych. Dostaliśmy też pieniądze od starosty łomżyńskiego i kupiliśmy Opla Vivaro – dzięki temu było czym dowieźć artystów do tych wszystkich małych miejscowości. Sponsorem głównym festiwalu była Kasa Stefczyka, a sponsorami strategicznymi: hotele i restauracje „Zbyszko” oraz kwiaciarnia „Ogrodnik”. 
W przyszłym roku mamy 20. edycję festiwalu i 60-lecie naszej instytucji, więc myślę, że te jubileusze wpłyną na jeszcze większą atrakcyjność festiwalu – dodaje dyrektor Cholewicki.

 

2012-07-16 21:13 Opublikował: roklomza

Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży - Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego


ul. Małachowskiego 4
tel. 086 219 01 11, 86 219 02 00
fax. 086 219 01 11 E-mail:rok@4lomza.pl
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin