ROK

./i/slide_21.jpg ./i/slide18.jpg ./i/slide26.jpg ./i/slide_28.jpg ./i/slide_33.jpg

Przeboje na letni czas

Magiczne dźwięki klarnetu Andrzeja Wojciechowskiego, grającego wśród publiczności znany wszystkim temat Georgea Gershwina, rozpoczęły piątkowy koncert Summertime podczas XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. – Jest lato, stąd taki program!– mówi Jacek Szymański, dyrektor artystyczny i twórca festiwalu. – Wczoraj była opera, a dzisiaj mamy bardzo rozrywkowy, światowy repertuar z różnych form, od opery do rozrywki. W auli Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości zaprezentowało go czworo instrumentalistów i czworo śpiewaków, w tym ulubieniec publiczności bas Dariusz Wójcik oraz pierwszy raz występujący w Łomży znakomity tenor Sylwester Targosz-Szalonek.

 

 

Już od pięciu lat aula PWSIiP rozbrzmiewa muzyką również podczas festiwalu Drozdowo-Łomża.

Tym razem w jubileuszowym roku 15-lecia uczelni królowały w niej opera, operetka, musical, muzyka rozrywkowa i instrumentalna, to jest same przeboje, zebrane w koncercie Summertime, dwa dni wcześniej zaprezentowanym, z pewnymi zmianami reperuarowymi, również w Rajgrodzie.

– Koncert w Rajgrodzie też był niesamowity, publiczność wspaniale i z wielkim zaangażowaniem przyjmowała artystów, a sala była wypełniona – nie kryje radości Jacek Szymański dodając, że podobnie było w poniedziałek w Kolnie, mimo tego, że była tam prezentowana wyrafinowana muzyka barokowa, co jest potwierdzenim faktu, że publiczność festiwalowa jest wyedukowana.

Łomżyńska publiczność również oklaskiwała z dużym entuzjazmem sopranistki Annę Kingę Osior oraz Joannę Nawrot, Dariusza Wójcika i Sylwestra Targosza-Szalonka, szczególnie doceniając arię Lauretty z opery Gianni Schicchi Pucciniego, arię Homonaya z operetki Baron cygański Straussa syna, duet Dla ciebie chcę być biała z rewii Czarna perła oraz arię Tonia z opery Córka pułku Donizettiego, w której błyszczał Sylwester Targosz-Szalonek.

– To hoch tenor, mający niesamowite możliwości głosowe – nie kryje uznania Jacek Szymański. – Jest u nas pierwszy raz, a dzisiaj nawet 12 razy zaśpiewał ten najwyższy dźwięk C – niewielu tenorów w świecie osiąga te wysokości! – Z Jackiem znamy się już parę dobrych lat – dodaje Sylwester Targosz-Szalonek. – Pierwszy raz śpiewaliśmy wspólnie koncert w Sali Kongresowej 10 lat temu, to była taka duża gala tenorów. Wtedy też śpiewałem Córkę pułku i to od razu przykuło uwagę Jacka, że jest tenor, który śpiewa tam swobodnie 10 czy 11 razy C. I w zeszłym roku zaproponował mi udział w swoim festiwalu, na co z radością się zgodziłem.

Instrumentaliści też mieli pole do popisu. Zabrakło co prawda solowych utworów w wykonaniu pianistów Rafała Lewandowskigo i Michała Kalety, można było za to przekonać się jak wspaniałymi są akompaniatorami, błyskawicznie reagującymi na sceniczne zwroty akcji czy inicującymi nieplanowane bisy (La Donna è mobile z Rigoletta Verdiego duetu Lewandowski-Targosz-Szalonek). Nie brakowało za to wirtuozowskich utworów na skrzypce oraz klarnet z towarzyszeniem fortepianiu, choćby Medytacji z opery Thaïs Masseneta, żywiołowego Czardasza Montiego czy zaskakującego efektownym opracowaniem na klarnet Walca Des-dur op. 64 nr 1, zwanego minutowym, Chopina.

– Kasię Rogalską, skrzypaczkę znakomitej Cappella Gedanensis znamy już doskonale, podobnie jak pianistę Rafała Lewandowskigo, wirtuoza jakich mało – podreśla Jacek Szymański. – Kolejnego mistrza, wybitnego klarnecistę Andrzeja Wojciechowskiego również, bo był na festiwalu dwa lata temu, a co jakiś czas dla urozmaicenia zmieniamy artystów. Stąd obecność pianisty Michała Kalety, goszczącego u nas po raz pierwszy. To wieloletni korepetytor solistów Teatru Muzycznego w Gdyni, muzyk bardzo uniwersalny, świetnie odnajdujący się w muzyce rozrywkowej.

Koncert zakończyły dwa kolejne evergreeny: Con te partirò, bardziej znanego jako Time To Say Goodbye oraz finałowy Artystki z Variete z operetki Księżniczka czardasza Kalmana z udziałem wszystkich wykonawców.

– Dla podkreślenia Roku Moniuszkowskiego mamy też oczywiście w programie utwór Dziad i baba tego wybitnego kompozytora – zauważa Jacek Szymański. – Stanisław Moniuszko jest bardzo niedoceniany, ale na naszym festiwalu zawsze promowaliśmy muzykę polską, a już jego autorstwa  w szczególności – zapraszam w sobotę do Drozdowa na koncert Wiwat Pan Moniuszko!

 

Wojciech Chamryk

www.4lomza.pl

 

2019-07-11 15:02 Opublikował: Administrator

Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży - Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego

ul. Małachowskiego 4, tel. 86 219 01 11, 86 219 02 00
E-mail:rok@4lomza.pl

Ogólny numer konta ROK Łomża
Hexa Bank Spółdzielczy w Piątnicy 55 8762 0009 0003 3095 2000 0010

Wpłaty ZAJĘCIA GRY NA INSTRUMENCIE
Hexa Bank Spółdzielczy w Piątnicy 55 8762 0009 0003 3095 2000 0010

Numer konta wpłaty ZAJĘCIA WOKALNE
Hexa Bank Spółdzielczy w Piątnicy
29 8762 0009 0003 3095 2000 0090

Numer konta wpłaty ZAJĘCIA ZPiT ŁOMŻA i ZAJĘCIA BALETU
Hexa Bank Spółdzielczy w Piątnicy 50 8762 0009 0003 3095 2000 0100

Numer konta wpłaty ZAJĘCIA PLASTYCZNE
Hexa Bank Spółdzielczy w Piątnicy 71 8762 0009 0003 3095 2000 0110